Posted on: 3 maja, 2020 Posted by: mnika Comments: 0

Pszenica wymaga starannej i mądrze dobranej ochrony przed chorobami grzybowymi, które rozwijają się przy wysokich temperaturach, dużej wilgotności powietrza oraz licznych opadach. Zabieg T2 polega na rozprowadzeniu specjalistycznych środków ochronnych, które zabezpieczą zboże przed większością grzybów. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym dokładnie polega zabieg t2 w pszenicy, kiedy należy go stosować, a także, jakie korzyści oferuje rolnikom.

Na czym polega zabieg T2 w pszenicy?

Celem nadrzędnym tego zabiegu jest ochrona liścia flagowego i podflagowych. Jak wiadomo, są to najważniejsze organy asymilacyjne odpowiadające za dalszy rozwój oraz zdrowie plonów. Zagrożeniem dla zboża są przede wszystkim choroby grzybowe rozwijające się przy dużej wilgotności oraz wysokich temperaturach. Środki ochrony roślin wykorzystywane przy zabiegu T2 w pszenicy zabezpieczają zboże przed niebezpiecznymi grzybami. W ten sposób gwarantujemy sobie wyższą jakość plonów oraz zwiększamy ich rozmiar nawet o 50%!

Kiedy należy przeprowadzić zabieg T2 w zbożach?

Rolnicy często podejmują dyskusje na temat optymalnej pory przeprowadzania zabiegu T2. Najczęściej zabieg ten jest przeprowadzany 3 tygodnie po zabiegu T1. Nie zawsze oznacza to przeprowadzenie oprysku w fazie liścia flagowego. Ponadto, zabieg T2 w pszenicy można nieco przyspieszyć. Postępujemy tak w sytuacji, gdy aktualne warunki pogodowe są wyjątkowo sprzyjające do rozwoju chorób grzybowych. O ile nieco wcześniejsze przeprowadzenie zabiegu T2 w pszenicy nie zaszkodzi plonom, o tyle zbyt późny oprysk może wiązać z ich ograniczeniem oraz spadkiem jakości.

Ważna jest również odpowiednia pora dnia, w której przeprowadzimy zabieg T2. Optymalne warunki to pogodny i bezwietrzny wieczór. W ten sposób ograniczamy ryzyko nierównomiernego rozprowadzenia środków ochrony roślin. Jeśli chodzi o techniczne aspekty oprysku, należy stosować dysze drobnokropliste, a ciśnienie robocze w opryskiwaczu powinno oscylować w granicy 4-5 atmosfer. Na 1 hektar pola powinniśmy spożytkować ok. 300 – 350 litrów wody.

Jakie substancje aktywne znajdują się w oprysku T2?

W zabiegu T2 stosowane są przeciwgrzybicze środki czynne z grupy: fenyloacetamidów, ftalanów, karboksyamidów, ketoamin, morfolin, ortofenyloamidów, triazoli oraz strobiluryn. Do najchętniej wybieranych środków ochrony roślin zaliczymy: epoksynazol, propikonazol, fopet, biksafen, fluksapyroksad oraz izopirazan. Warto zauważyć, że optymalna pora przeprowadzenia zabiegu T2 w pszenicy często zbiega się z czasem dokarmiania dolistnego. W związku z tym, oprysk zawierający fungicydy może zostać wzbogacony o nawozy, takie jak mocznik lub siarczan magnezu. W niektórych sytuacjach, w oprysku T2 stosuje się także środki do ochrony kłosa (jest to zabieg T3).

Dlaczego należy przeprowadzać zabieg T2?

Jest to jedno z kluczowych działań mających na celu właściwą ochronę pszenicy. Szczególnie przy bardzo gorącym i wilgotnym lecie, choroby grzybowe powodują ogromne straty. Zabieg T2 w pszenicy, przeprowadzony we właściwym momencie, uchroni nasze zboże przed grzybami. Szacuje się, że w ten sposób jesteśmy w stanie zwiększyć wysokość plonów nawet o 50%, a także zminimalizować straty spowodowane innymi chorobami zboża. W przypadku pól o niższym potencjale plonotwórczym można połączyć zabieg ochrony liści (T2) z ochroną kłosa (T3). Przy wysokim potencjale, optymalną porę zabiegu T3 dobiera się na podstawie aktualnych warunków pogodowych oraz stopnia ryzyka.