Posted on: 14 maja, 2020 Posted by: barr Comments: 0

Wystarczy zapytać przypadkowego kibica piłki nożnej na całym świecie, a ten zapewne posiada swoją ulubioną ligę piłkarską w Europie. Najczęściej jest to jedna z tych najlepszych, a zatem niemiecka Bundesliga, hiszpańska Primera Division, angielska Premier League, czy też włoska Serie A. O nich wszystkich powiedziano już bardzo wiele, aczkolwiek osoby nieinteresujące się kompletnie futbolem zapewne nie mają pojęcia o tym, ze każde rozgrywki mają w sobie coś wyjątkowego, co wyróżnia je pośród innych, a nie inaczej jest w wypadku włoskiej Serie A. Co zatem sprawia, że włoskie rozgrywki klubowe nie są jak wszystkie inne?

Jeśli faktycznie interesuje nas Serie A tabela jest nam dobrze znana na każdym etapie sezonu, aczkolwiek i tak często sprawdzamy wyniki na przeróżnych portalach typu livescore. Wszystkie ligi na najwyższym poziomie posiadają swoje znaki szczególne, a zwłaszcza jeżeli chodzi o styl gry w piłkę. Dlatego właśnie w Hiszpanii mówi się o futbolu opartym na technice, finezji i piłkarza o ofensywnych inklinacjach. W Anglii mowa z kolei o wyjątkowo wysokiej intensywności gry, gdzie od zawodników wymaga się szczególnego zaangażowania i serca do gry, ale przede wszystkim wysokiej wydolność, a nawet jak się mawia – „żelaznych płuc”. We Włoszech, szczególny nacisk kładzie się na przygotowanie taktyczne, ale też solidną obronę, dlatego właśnie nawet król strzelców Serie A, posiada podczas meczu swoje zadania zorientowane na defensywę.

Największe włoskie kluby…

Najbardziej utytułowanym zespołem z Italii jest znany wszystkim Juventus Turyn, którego bramkarzem jest reprezentant Polski – Wojciech Szczęsny. Klub ten posiada największą liczbę Scudetto, bo tak właśnie Włosi nazywają zwycięstwo w krajowych rozgrywkach, aczkolwiek Juventus znany jest także z doskonałej postawy na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Champions League. Oprócz tego, są jeszcze inne zasłużone zespoły, jak chociażby Inter Mediolan, AS Roma, SSC Napoli czy też AC Milan, chociaż ten ostatni jest obecnie pogrążony w dość głębokim kryzysie i nie wiele wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

W terminarzu Serie A, odnaleźć można wiele ciekawych pojedynków. Z takie uznaje się chociażby derby Mediolanu, czyli potyczki Interu z AC Milanem. Derby Rzymu, czyli spotkania AS Romy ze stołecznym Lazio, a także derby Turynu oraz Genui, w których rywalizuje Genoa oraz Sampdoria z dwoma polakami w składzie – Karolem Linettym i Bartoszem Bereszyńskim.

Włoska miłość do futbolu…

Często mówi się, że we Włoszech od piłki nożnej ważniejsza jest jedynie religia, a dobitnie dowodzą temu fanatyczne zachowania kibiców włoskich zespołów. Wyniki Serie A interesują tam bardzo szerokie grono osób, a piłkarze w niektórych miastach, traktowani są przez kibiców w naprawdę wyjątkowy sposób. Doskonale widać to chociażby na przykładzie SSC Napoli, którzy wręcz ubóstwiają piłkarzy, którzy są oddani swojemu klubowi. Kiedy ten strzela dla nich bramki kochają go, jednak jeśli opuści drużynę na rzecz największego rywala, potrafią go nawet znienawidzić. W Neapolu, piłkarze nie muszą płacić za kolację w restauracjach, a niektóre dania noszą nawet ich imiona.

Co ciekawe, Polacy są jedną z liczniejszych mniejszości we włoskiej Serie A. Uznaje się, że nasi rodacy bardzo szybko uczą się nowych schematów, są zdyscyplinowani, a także nie sprawiają problemów wychowawczych. Co również ważne, nie należą do najdroższych piłkarzy na rynku.